Spaio - News - Online shop

M JAK MERINO, WYJĄTKOWY GATUNEK WEŁNY OWCZEJ

01 Mar
2018

WEŁNA MERINO - ZIMĄ GRZEJE, LATEM CHŁODZI!

Czym jest i skąd się bierze? Sprawdź wyjątkowe właściwości wełny z merynosów!

Wełna merino to obecnie jeden z najcenniejszych, naturalnych materiałów, pozyskiwanych z owiec z gatunku merynosów. Najdelikatniejsze na świecie włókna ze względu na swoje wyjątkowe właściwości coraz chętniej z powodzeniem stosowane są w produkcji wysokiej jakości odzieży outdoorowej. W branży odzieżowej wełna merynosów uznawana jest za produkt klasy premium, którego największymi zaletami są komfort, trwałość i funkcjonalność, a te w sposób wyraźny pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego ciała nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale również wszędzie tam gdzie narażeni jesteśmy na działanie ekstremalnie trudnych warunków klimatycznych.

 

Czym wełna merynosów wyróżnia się na tle innych technologii wykorzystywanych do produkcji nowoczesnej i funkcjonalnej odzieży sportowej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części materiału.

 

 

 

                              

 

 

SKĄD POCHODZI?

 

Merynosy uznawane są za jedną z najstarszych i największych ras owiec żyjących na świecie. Ponadto przez hodowców uważane są za zwierzęta bardzo charakterne i dostojne, a dorosłe osobniki potrafią osiągać wagę nawet 140 kg. Wywodzący się Pólwyspu Iberyjskiego gatunek owiec dopiero w XVIII w. wyemigrował do innych krajów Europy, by następnie dotrzeć na kontynent australisjki. To tutaj obecnie na terenach nowozelandzkich Alp Południowych i Australii prowadzone są największe ich hodowle na świecie. Merynosy zamieszkują również Stany Zjednoczone, Argentynę, Urugwaj, Republikę Południowej Afryki oraz część krajów Europy, w tym również Polskę, gdzie spotkać możemy ich nasze rodzime odmiany, tzw. Merynos Polski. To jednak runo nowozelandzkich i australijskich merynosów uznawane jest za najcienniejsze na świecie. To tutaj latem słupki termometrów sięgają temperatur w okolicach +30ºC, natomiast zimą potrafią spadać nawet do -40ºC. W toku ewolucji merynosy musiały przystosować się więc do takiego klimatu i występujących tu wahań warunków atmosferycznych.

 

 

 

 

 

 

Fot. https://unsplash.com/

 

 

 

CZYM JEST?

 

Wełna merynosów ze względu na swoją wyjątkową strukturę uznawana jest za najcenniejszy, naturalny  materiał wykorzystywany do produkcji odzieży, w tym również odzieży sportowej i outdoorowej. Istotny jest tutaj etap pozyskiwania wełny od zwierzęcia, po którym zachowuje ona pełnię swoich termoaktywnych właściwości. To właśnie one pomagają zatrzymać odpowiednią temperaturę ciała zimą i ochładzają, gdy temperatury zewnętrzne są wysokie chroniąc nasz organizm przed przegrzaniem. Mocno poskręcane włókna wełny poprzez odpowiednie szczeliny między sobą przez cały czas „pracują” w naturalny dla nich sposób odpowiadając za izolację przed warunkami zewnętrznymi. Oddychają w warunkach wysokich temperatur, odprowadzają wilgoć, z drugiej strony chronią przed padającym deszczem, śniegiem zimą oraz chronią przed ekstremalnie niskimi temperaturami.  Merino wool jak nazywana jest również nasza wełna dzięki naturalnie wbudowanym samooczyszczającym się kanalikom spełnia funkcję termoregulacyjną. Potrafi wchłonąć nawet do 35% wilgoci, redukuje i wypiera nieprzyjemny zapach w wyniku osadzanego podczas wysiłku potu i jednocześnie jest największym wrogiem wytwarzanych wówczas bakterii. Podczas gdy zwykła syntetyczna bielizna sportowa „pracuje” tylko w momencie wysiłku, tak odzież merino utrzymuje stan ciągłej termoregulacji i komfort termiczny pozostając nawet w stanie bezruchu. Dzięki temu taka bielizna idealnie spełnia swoją funkcję podczas zjazdów na najwyżej położonych narciarskich stokach, jak i podczas miejskich spacerów w siarczyste mrozy.

 

 

Wełna merynosów charakteryzuje się bardzo dużą miękkością, a jej włókna są niezwykle cienkie i sprężyste. Nawet trzykrotnie cieńsze niż w innych rodzajach wełny włókna sprawiają wrażenie niezwykle delikatnych, dzięki czemu ich noszenie staje się przyjemne, nie powodując uczucia drapania. Włókna merino ze względu na swoją elastyczność i sprężystość nie wbijają w skórę i nie drażnią jej jak rodzaje wełny pozyskiwanej z innych gatunków owiec, szczególnie tych, których naturalnym środowiskiem są tereny nizinne, nienarażone w żaden sposób na tak  drastyczne wahania warunków klimatycznych. W zależności od grubości włókna ich cena jest mocno zróżnicowana, te najcieńsze potrafią kosztować krocie i ze względu na swoją wartość przechowywane są w warunkach podobnych do tych, w jakich przechowywane są czeki i papiery wartościowe. Ich grubość określana jest w mikronach, przy czym ludzki włos osiąga średnią wartość 70 mikronów, a włókna z runa merynosów od 13 do 24 mikronów. Ich grubość uzależnia zastosowanie w produkcji. Do wytwarzania produktów lekkich, takich jak bielizna wykorzystywane są włókna cieńsze, natomiast do produkcji koców, swetrów, czy szalików te, których grubość sięga 24 mikronów. Potraficie sobie wyobrazić jak mocna, wytrzymała, lekka i cienka jest nić pajęcza? Niemal identycznymi właściwościami charakteryzują się włókna merino wool, wzbogacone o swoje naturalne właściwości termoregulacyjne.

 

 

 

 

ZALETY I WŁAŚCIWOŚCI

 

Po krótce część właściwości merino woll omówiliśmy już wyżej. Czas jednak przybliżyć je nieco bardziej punktując po kolei ich najważniejsze zalety:

 

- NATURALNOŚĆ. Wełna merino łączy w sobie najlepsze cechy wszystkich dostępnych materiałów na rynku odzieżowym, od syntetyków, po bawełnę i wełnę pochodzącą ras innych owiec. Jej naturalność powoduje, że merino jest materiałem w pełni odnawialnym i nie ulega biodegradacji, dzięki czemu coraz chętniej stosowane jest w produkcji odzieży outdoorowej typu ECO.

 

- DELIKATNOŚĆ. Włókna wełny merynosowej są niezwykle cienkie oraz wyjątkowo delikatne i przyjemne w dotyku. Ich miękkość może przekonać do jej użytkowania nawet najbardziej nieugiętego przeciwnika odzieży wełnianej, nie podrażniając w żaden sposób jego mieszków włosowych.

 

- TERMOAKTYWNOŚĆ. Aktywne włókno, które dynamicznie reaguje na zmiany temperatury ciała bez względu na to, czy pozostajemy w stanie spoczynku, czy też prowadzimy każdego rodzaju aktywność. Merino  wool to idealny surowiec do produkcji bielizny termoaktywnej, która latem chłodzi, a zimą chroni nasz organizm przed oddziaływaniem nawet ekstremalnie niskich temperatur.

 

- ELASTYCZNOŚĆ. Odzież wykonana z materiału pozyskanego z runa merynosów to idealny wybór na każdego rodzaju aktywność. Wełna merino jest niezwykle elastyczna, rozciągliwa i zawsze wraca do pierwotnego kształtu i długości. Swoje właściwości i kształt odzież merino wool zachowuje na wiele lat.

 

- ODDYCHALNOŚĆ. Merino pochłania aż do 35% wilgoci, którą pochłania i następnie skutecznie odprowadza na zewnątrz. Dzięki temu, że pochłaniana woda nie ulega kondensacji, skóra ma uczucie suchości. Jest to niezwykle istotna cecha dla każdego rodzaju sportowców.

 

- ANTYSTATYCZNOŚĆ. Wełna merynosowa nie elektryzuje się, doskonale przylega do ciała i nie przykleja się jak zwykłe tkaniny syntetyczne.  Jej antystatyczność powoduje ponadto, że wełna merino nie przyciąga kurzu i pyłu oraz zapobiega wchłanianiu się plam, których na trasach biegów górskich, przełajowych, rowerowych zjazdach z pewnością nie brakuje. Odzież merynosową zasadniczo pierze się wyjątkowo rzadko, a często wystarczy ją jedynie wietrzyć, ze względu na fakt, że regeneruje się sama w kontakcie z tlenem.

 

- BAKTERIOSTATYCZNOŚĆ. Włókna wełniane tworzą środowisko, które nie sprzyja rozwijaniu się bakterii dzięki czemu odpowiadają za niepochłanianie brzydkich zapachów. Wręcz przeciwnie, noszenie merynosowej odzieży przyspiesza leczenie zapalenia i chorób skóry.

 

- OGNIOODPORNOŚĆ. Naturalnie wyhodowana wełna merynosów jest materiałem trudnopalnym i nie topi się po wpływem działania niebezpiecznie wysokich temperatur. Podpalenie merino wool wymaga ingerencji temperatur rzędu 570 – 600 °C co oznacza, że tego typu odzież i bielizna idealnie sprawdziłaby się dla osób, które miewają bezpośredni kontakt z ogniem.

 

 

 

 

 

JAK DZIAŁA W PRAKTYCE?

 

Unikalną właściwością bielizny wyprodukowanej z wełny merino jest utrzymywanie ciągłego komfortu termicznego. Dzięki naturalnej umiejętności wchłaniania do 35% wilgoci w stosunku do masy własnej odzież merino cały czas pełni swoją funkcję termoregulacji organizmu. Sportowa bielizna z wełny merynosów reguluje temperaturę ciała bez względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne i niezależnie od tego, czy jesteśmy w ruchu, czy robimy małą pauzę, by znowu pobiec dalej. Wełna merino oddycha przez cały okres jej użytkowania, odprowadza wilgoć z dala od naszej skóry i chroni nasz organizm przed wpływem wysokich, bądź ekstremalnie niskich temperatur.  

 

SPRAWDŹ KOLEKCJĘ SPAIO MERINO WOOL:

 

     

 

     

 

W razie pytań napisz do nas na info@spaio.pl lub zadzwoń +48 42 211 06 06

 

 


 

Sprawdź nasze kolekcje:

 

               

 

 

Szukaj nas również na: